Zielone Expo – pytania i odpowiedzi wersja 1.0

1. Czy jesteśmy przeciwko organizacji Zielonego Expo w Łodzi?

Założone stowarzyszenie nazwaliśmy „Nie dla Zielonego Expo”. Ta nazwa oznacza, że członkowie stowarzyszenia sprzeciwiają się organizacji Zielonego Expo w 2024 roku w lokalizacjach zgłoszonych przez władze Łodzi do AIPH. Nie jesteśmy przeciwni organizacji Zielonego Expo w ogóle, tj. nie widzimy problemu, aby zostało ono zrealizowane w innej lokalizacji, jednak projekt zgłoszony do realizacji („leżący na stole”) dotyczy konkretnej lokalizacji na terenie parków 3 Maja, Baden-Powella i tzw. Zieleńca Konstytucyjna.

2. Dlaczego wysoko cenimy obecny sposób zagospodarowania terenów parkowych?

Tereny parkowe zgłoszone jako lokalizacja Zielonego Expo są głównym miejscem wypoczynku mieszkańców okolicznych osiedli, zwłaszcza osiedla Radiostacja. Mogą oni po przejściu kilkuset metrów znaleźć się w naturalnym otoczeniu o charakterze leśnym nie wyjeżdżając z miasta.

3. Formalnie sposób realizacji Zielonego Expo nie jest przesądzony. Dlaczego zatem już teraz jesteśmy przeciwni tej imprezie?

Zielone Expo zostało zgłoszone do AIPH jako projekt do realizacji na terenach parku 3 Maja, parku Baden-Powella i tzw. Zieleńca Konstytucyjna. Akceptacja wniosku oznacza, że będzie on musiał być realizowany w zgłoszonej lokalizacji. Wynikają stąd następujące wnioski, niezależne od tego, co usłyszymy od władz miasta/organizatorów:

– Expo klasy A1 wymaga powierzchni wystawienniczej 50 ha. Ponieważ takiej wolnej przestrzeni nie ma na zadeklarowanych we wniosku terenach, realizacja przedsięwzięcia wymaga wycinki terenów zielonych na dużą skalę, prawdopodobnie liczonej w tysiącach drzew. Najbardziej prawdopodobne jest wycięcie kilkudziesięcioletniego lasu tzw. zieleńca Konstytucyjna. Ewentualne nasadzenia na tych terenach nie rekompensują wartości biologicznej wyciętych kilkudziesięcioletnich drzew z punktu widzenia produkcji tlenu, ochrony przed smogiem czy utrzymywania naturalnych zasobów wilgoci. Biorąc pod uwagę już występujące na terenie województwa łódzkiego problemy z dostępem do wody (np. Skierniewice) szeroko zakrojona wycinka drzew będzie sprzyjać rozszerzaniu się obszarów niedoboru wody w niedalekiej przyszłości. W tym rozumieniu realizacja Zielonego Expo będzie dewastacją środowiska naturalnego i przedstawianie Zielonego Expo jako imprezy ekologicznej jest zabiegiem inżynierii społecznej nie mającej nic wspólnego z rzeczywistością,

– Jeżeli władze miasta zapowiadają odwiedzenie Zielonego Expo przez kilka milionów zwiedzających, to przygotowanie terenu imprezy wymagać będzie utwardzenia bądź wyasfaltowania ścieżek, co zniszczy naturalny charakter parków,

– Przeprowadzanie Zielonego Expo spowoduje szkody w zasobach biologicznych (flora i fauna) na terenach objętych wystawą,

–  Biletowanie imprezy wymusi ogrodzenie terenów Zielonego Expo, co utrudni dostęp mieszkańców Łodzi do terenów, które są dla nich miejscem wypoczynku

– Polityka prorodzinna implikuje zapewnienie dzieciom naturalnych terenów rekreacyjnych w pobliżu miejsca zamieszkania. Takimi dla mieszkających na osiedlach Stary Widzew (wschodnia jego część) oraz Śródmieście Wschód (tzw. Radiostacja) są parki 3 Maja i Baden Powella. Lokalizacja na ich terenie Zielonego Expo uczyni te tereny zamkniętymi dla mieszkańców ww. osiedli z racji ich ogrodzenia i wprowadzenia odpłatności za wstęp. Matki z dziećmi czy też babcie z wnukami utracą miejsce dla spacerów i zabaw.

– Mieszkańcy osiedla Radiostacja w negatywny i długotrwały sposób odczują przygotowania i przebieg Zielonego Expo ze względu na wspomniany brak dostępu do terenów objętych imprezą oraz problemy związane z brakiem infrastruktury np. miejsc parkingowych,

– W ślad za realizacją Zielonego Expo zapowiadana jest budowa tzw. trasy Konstytucyjna, oprotestowanej kilka lat temu przez tysiące mieszkańców przyległych osiedli

4. Czy zatem na terenach przewidzianych pod organizację Zielonego Expo nie ma nic do zrobienia?

Uważamy, że prace modernizacyjne dotyczące terenów parkowych powinny mieć charakter konserwacyjny, nie zmieniający w zasadniczy sposób ich charakteru. Utrzymanie tych terenów można zrealizować nakładem finansowym stanowiącym drobny ułamek kosztów Zielonego Expo. Przewidziany do wycinki zieleniec Konstytucyjna można by przekształcić w teren przypominający naturalny obszar leśny podobny w charakterze do parku 3 Maja.

5. Czy głoszone przez nas poglądy odzwierciedlają tylko nasze własne przekonania co do skutków realizacji projektu Zielone Expo?

W trakcie rozmów z mieszkańcami osiedla Radiostacja spotykamy się z masowym poparciem dla wypowiadanych przez nas poglądów w sprawie Zielonego Expo. Również dotychczasowe tzw. spacery dotyczące Zielonego Expo organizowane po terenach przewidzianych pod jego organizację ujawniają, że znaczna część jego uczestników jest przeciwna organizacji tej imprezy.

6. Czy działania w sprawie Zielonego Expo mają charakter polityczny?

Każdy z założycieli stowarzyszenia „Nie dla Zielonego Expo” traktuje swoje stanowisko w sprawie organizacji tej imprezy jako punkt widzenia wynikający z faktu bycia mieszkańcem okolicznych osiedli i własnej oceny skutków Zielonego Expo dla ich życia, a nie jako manifestację określonych poglądów politycznych. Jesteśmy przekonani, że negatywne konsekwencje organizacji Zielonego Expo dotkną wszystkich mieszkańców okolicznych osiedli, niezależnie od ich poglądów politycznych. Organizacja Zielonego Expo ma wymiar polityczny w tym sensie, że władze Łodzi postanowiły zrobić z tego projektu polityczny PR, nie licząc się z konsekwencjami społecznymi jego realizacji.

7. Jak oceniamy działania władz Łodzi w sprawie Zielonego Expo?

Dotychczasowe działania władz Łodzi oceniamy jako przede wszystkim jako przejaw nieliczenia się z mieszkańcami miasta. Przebieg spotkań przedstawicieli organizatorów Zielonego Expo z mieszkańcami nie daje odpowiedzi na kluczowe pytania związane z zagrożeniami jakie niesie realizacja imprezy. Jesteśmy świadkami manipulacji podstawowymi pojęciami jak na przykład kojarzenie imprezy będącej zagrożeniem dla środowiska naturalnego z ekologią czy określanie zieleńca Konstytucyjna mianem nieużytku, przez co łatwo jest przejść do uzasadnienia wycinki tego kilkudziesięcioletniego lasu. Po pierwszych spotkaniach z mieszkańcami, które były ogłaszane na terenie osiedla Radiostacja, a przebieg spotkań dowodził, że większość jego uczestników stanowią przeciwnicy Zielonego Expo, zmieniono formułę spotkań zamieniając je w spacery poświęcone historii łódzkich parków tak, aby uniemożliwiać udzielanie informacji w zakresie interesującym mieszkańców. Taka polityka informacyjna organizatorów wydaje się potwierdzać wszystkie obawy artykułowane przez mieszkańców Łodzi, a zwłaszcza osiedla Radiostacja.

W imieniu Stowarzyszenia „Nie dla Zielonego Expo” – Jan Waliszewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *